پنل پیامکی به دو زیر گروه پیامک‌های تبلیغاتی و پیامک‌های خدماتی تقسیم می شود که در ادامه تفاوت این دو را بیان خواهیم کرد.

در مورد پیامک‌های تبلیغاتی همانطور که از نامش پیداست باید بگویم که محتوای این دسته از از پیامک‌های، تبلیغاتی در زمینه‌های مختلف برای جذب مشتری در راستای رونق دادن به کسب و کار می‌باشد.

برخی از مشتریان برای فرار از سیل پیامک‌های تبلیغاتی اقدام به مسدود کردن آن می‌نمایند. این مورد باعث می شود آن‌ها پیامک‌های بسیاری را در حوزه‌ی تبلیغات دریافت نکنند و درواقع این شماره‌ها وارد لیست سیاه مخابرات می‌شوند.

و اما ازخطوط خدماتی برای ارسال پیامک‌های خبری از ارگان های دولتی و خصوصی همانند بانک‌ها،اداره‌ها و … به مشتریان استفاده می‌شود که در بخش بانک منطقه‌ای و کدپستی ارسال نمی‌شوند و فقط می‌توانند با مشتریان خود ارتباط برقرار کنند. خط خدماتی برای ارسال پیامک‌ اطلاع رسانی به افرادی که مجموعه‌ی ما را می‌شناسند و یا منتظر دریافت پیامک ما هستند استفاده می‌شود. هر گونه اقدامی برای ارسال پیامک به غیر از شماره‌های “بانک مشتریان” تبلیغات محسوب شده و پیگرد قانونی دارد.

خطوط تبلیغاتی شماره‌های هستند که جهت ارسال پیام کوتاه و اطلاع رسانی‌های مختلف از آن استفاده می‌شود اما این خطوط خدماتی قابلیت ارسال به شماره‌هایی که پیام تبلیغاتی خود را غیرفعال کرده اند ندارد و برای ارسال به این گروه (لیست سیاه مخابراتی) نیاز به استفاده از خطوط خدماتی می‌باشد.

پس پیامک‌هایی که از خطوط خدماتی ارسال می‌شوند از لیست سیاه مخابرات عبور می‌کنند و محتوای این نوع پیامک‌ها خبری می‌باشد که مشتریان منتظر دریافت آن هستند. مثلا دریافت پیامک‌هایی در حوزه‌ی تراکنش موفق، دریافت کد پیگیری یا پیامک‌هایی حاوی کد تایید، فیش حقوقی و … می‌باشد در صورتی که پیامک‌های تبلیغاتی برای شماره‎‌هایی که در لیست سیاه قرار دارند ارسال نمی‌شود.

بانک شماره‌هایی که در حوزه‌ی خطوط خدماتی قرار دارند معمولا بسیار محدود هستند مثل کارمندانی که در یک شرکت کار می‌کنند، و از طریق خطوط خدماتی قرار است فیش حقوقی خود را دریافت کنند یا مشتریان بانک‌ها که می‌خواهند بعد از انجام هر تراکنش موجودی صندوق خود را ببینند یا برای دریافت رمز یکبار مصرف اقدام کنند. ولی بانکِ شماره‌های تبلیغاتی مجموعه ی بیشتری را در برمی‌گیرد برای مثال ممکن است شامل همه‌ی خانوم‌ها یا آقایان باشد یا می‌تواند برای همه ی افراد زیر بیست سالی که قرار است سال آینده کنکور دهند ارسال شود، درواقع مناسب با کسب و کاری که قرار است تبلیغ شود شماره‌های خاصی از بانک شماره‌های مخابرات که تعداد بیشتری را نیز دربرمی‌گیرد را می‌طلبد.

البته خطوط خدماتی نیز دارای محدودیت‌هایی است و ممکن است بنا به دلایل زیر شماره را از لیست سفید حذف نماید:

  • پیامکی مغایر با نمونه پیامک‌های اعلام شده ارسال گردد.
  • کاربر به شماره‌هایی غیر از فهرست اعلام شده پیامک ارسال کند.
  • مشترک از دریافت هرگونه پیام شکایت نماید و چنانچه تمهیداتی در خصوص انصراف مشترک از دریافت پیامک دیده نشده باشد.
  • کاربر به تعهدات خود در زمینه شماره‌های خدماتی عمل ننماید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *