تنظیم دوربین جهت عکاسی از محصول

در دنیای بازاریابی و تبلیغات محصولات مختلف، تصاویر ارائه شده از آن‌ها در بازار عرضه نقش بسزایی در دیده شدن و موفقیت در میان محصولات مشابه و رقبا دارد. عکاسی از محصولات می‌تواند موضوعی چالش برانگیز و شغلی پرسود برای فعالان در این حرفه باشد. برای داشتن عکس و تصاویر با کیفیت و مناسب از محصولات ترفندهای متعددی وجود دارد که با دانستن و استفاده از آن‌ها می‌توانید به هدف خود برسید. در مقاله‌ی پیش رو با تعدادی از ترفندهای مربوط به تنظیم دوربین برای عکاسی آشنا خواهیم شد.

تنظیم دوربین جهت عکاسی از محصول

سرعت شاتر:

سرعت شاتر خود را متناسب با موقعیت تنظیم نمایید. سرعت بالای شاتر می‌تواند در وضوح و روشنایی تصویر کمک کننده باشد، حال آن‌که سرعت پایین شاتر باعث تاری حرکت می‌شود. اگر در حال عکس‌برداری از محصولی بدون تحرک هستید، می‌توانید از سرعت شاتر کم‌تری استفاده نمایید. این کار بسیار مفید است زیرا شما از یک تنظیم دیافراگم باریک‌تری استفاده خواهید کرد. برای گرفتن تصاویر شفاف‌تر نیازمند سرعت شاتر آهسته‌تر هستید. نکته‌ای که لازم به ذکر است، با سرعت شاتر پایین‌تر از سه پایه و کابل رهاسازی کرکره استفاده نمایید زیرا هر لرزش جزئی در دیافراگم می‌تواند در دوربین لرزش ایجاد نمایید.

تعادل رنگ سفید:

گاهی ممکن است محصول یا صحنه‌‌ای که در حال عکاسی از آن هستید دارای رنگ سفید باشد یا رنگ سفید در آن وجود نداشته باشد، اگر صحنه فقط از ازیک رنگ تشکیل شده باشد و یا توسط چندین منبع نور با درجه حرارت متفاوت روشن شود، در این صورت داشتن عکسی مناسب برای شما کمی دشوار خواهد بود و این همان زمانی است که نیازمند ایجاد تعادل رنگ سفید هستید. یکی از راه‌های حل این مشکل انتخاب یک پیش تنظیم سفارشی موجود در تنظیمات دوربین است. این تنظیمات از پیش تعیین شده را می‌توانید در منوی دوربین و با دکمه‌ی اختصاصی WB انجام داد. اگر تنظیمات از پیش تعیین شده مشکل شما را در تعادل سازی برطرف نکرد باید تعادل رنگ سفید را به صورت دستی تنظیم نمایید. برای این‌کار از یک شیئ سفید یا خاکستری تصویربرداری می‌کنید، سپس با انتخاب WB تنظیمات لازم بر اساس آن را انجام می‌دهید و پس از پایان عکس‌برداری دکمه‌ی SET را فشار می‌دهید.

تنظیم دوربین جهت عکاسی از محصول

تا حد ممکن از فلاش استفاده نمایید:

متاسفانه نور فلاش خود دوربین نوری ناهموار را بر روی محصولات ایجاد می‌کند، پس تا جایی که ممکن است از فلاش خارج از دوربین استفاده نمایید.

بزرگنمایی و زوم بر روی تصاویر:

معمولا دو نوع بزرگنمایی اپتیکال و دیجیتال وجود دارد. تا حد ممکن از بزرگنمایی ذیجیتال خودداری نمایید زیرا معمولا به صورت برش از تصاویر عمل می‌کند و کیفیت عکس را به شدت کاهش می‌دهد. در صورت نیاز از زوم اپتیکال استفاده نمایید.

دیافراگم خود را تنظیم نمایید:

عدد دیافراگم به لنز دوربین شما بستگی دارد. گاهی برخی از عکس‎ها نیاز است که فقط خود محصول وضوح داشته باشد و پشت و اطراف تصویر مات باشد که در این صورت باید عدد دیافراگم خود را روی کم‌ترین عدد قرار دهید. در صورتی که بخواهید روی بخشی جزئی از تصویر فوکوس را انجام دهید می‌توانید دیافراگم دوربین خود را باز نمایید.

تنظیمات مربوط به دوربین برای داشتن عکسی با کیفیت از محصول بسیار وسیع است و بهتر است افراد علاقه‌مند برای فعالیت در این حوزه حتما آموزش‌های لازم را از متخصصان این حرفه بیاموزند تا بتوانند به اهداف خود دست یابند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *