در ابتدا توضیح کوتاهی از پنل پیامکی برای شما ارائه می‌دهیم تا کم کم با مفهوم وب سرویس ها آشنا شویم.

پنل پیامکی چیست؟

پنل پیامکی یک نرم‌افزار تحت وب همانند سرویس‌های ایمیل است که شما می‌توانید با مرورگری که در اختیار دارید درآن ثبت نام کرده و با نام کاربری و کلمه‌ی عبوری که برای شما ارسال می‌شود پیامک خود را با انتخاب یک یا چند دسته بندی به گروه خاصی از افراد جامعه بفرستید. این نرم‌افزار متصل به یک بانک شماره موبایل با دسته‌بندی‌های از پیش انجام شده است که باعث ایجاد سهولت در پروسه‌ی ارسال پیامک برای مشتریان می‌شود.

حال برای این‌که این پروسه به‌صورت خودکار انجام شود و در شرایط لازم پاسخگوی مشتری باشد وجود یک وب سرویس پنل پیامکی ضروری است که در ادامه توضیحات مفصلی در مورد تعریف و طریقه‌ی راه اندازی آن داده خواهد شد.

وب سرویس چیست؟

وب سرویس‌ها برنامه یا قطعه کدهایی هستند که تحت وب قابل دسترسی اند و از طریق پروتکل های استانداردی مانند Http به انتقال و مبادله اطلاعات (Data) با سایر برنامه‌های کاربردی می‌پردازند. اساس کار وب سرویس (Web Service)  ها بر پایه دریافت و تولید پیغام بنیان گذاری شده است .بدین معنی که آن‌ها منتظر می‌مانند که کلاینت‌ها به آن‌ها وصل شده و بنا به درخواست کلاینت‌ها به آن ها پاسخ می‌دهند و درواقع یک سیستم خودکار طراحی می‌شود.

وب سرویس پنل پیامکی(API SMS) چیست؟

کاربردهای پنل های اس‌ام‌اس تحت وب قابلیت اتصال آن به نرم‌افزارهای خارجی است، این کاربرد باعث می‌شود، تا نرم‌افزارهای کاربردی دیگر به صورت خودکار قادر باشند در شرایط مختلف پیامک ارسال نمایند به عنوان مثال هنگامی که شما از یک دستگاه ATM پول برداشت می‌کنید یک تراکنش مالی انجام می‌شود، بانک مورد نظر شما از طریق وب سرویسی که در اختیار آن قرار داده شده است یک پیامک حاوی اطلاعات تراکنش مالی به شما ارسال می‌کند، یا در یک نرم‌افزار حسابداری حقوق و دستمزد هنگام ثبت حقوق افراد پیامکی مبنی بر واریز حقوق و مشخص بودن میزان حقوق و پاداش برای وب ارسال می‌گردد، همچنین در مورد بسیاری از وب‌سایت‌ها و نرم‌افزار‌ها این امکان امری بسیار ضروری است.

حال با تعاریفی که در بالا صورت گرفت API SMS یا وب سرویس پنل پیامکی یک سیستم تحت وب است که اتصال نرم‌افزارهای مختلف را به سامانه‌ی پیامکی فراهم می‌کند. حال این نرم‌افزارها می‌توانند نرم‌افزارهایی همچون حسابداری، CRM، اتوماسیون، نرم افزار انبارداری، سیستم‌های امنیتی و فروشگاه اینترنتی، اپلیکیشن موبایل و… باشند.

اتصال نرم افزارهای محتلف به وب سرویس کار بسیار ساده ای است که می توان با چند قطعه کد نویسی ساده این کار را انجام داد.

نمونه کدهای لازم ، به همراه مستندات وب سرویس در بخش وب سرویس داخل پنل پیامک موجود می‌باشد و شما می‌توانید از این نمونه کدها و مستندات برای اتصال نرم افزار خود به سامانه پیامک استفاده نمایید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *