سنگ مروارید

سنگ زیبا و چشم نواز مروارید مانند هر آفرینش دیگری، در دل تاریخ،داستانی را به خود اختصاص داده است. شاید ما بر این باور باشیم که در طول تاریخ، سنگ های گران بهایی همچون الماس و یا فلز طلا باید بالاترین ارزش را در نگاه مردم اشرافی، پادشاهان و ملکه ها، داشته باشند، اما با کمی تعمق در میابیم که سنگ مروارید در بعضی از دوران، حتی با ارزش تر از طلا و جواهرات بوده است. این ارزش به قدری بالا بوده که شغل کشت سنگ مروارید و شناسایی صدف ها و یافتن مرواریدی با کیفیت و اندازه مطلوب از پرطرفدارترین مشاغل زمان های قدیم بوده و این گوهر از گران ترین زیورآلات به حساب می آمده است. به طوری که شرکت معروف کارتیه، ارزشسنگ مروارید خود را بالغ بر یک میلیون دلار اعلام می کرد و آن را سمبل ثروت می دانست.

ملکه الیزابت اول که شهرت و آوازه قدرت او بر جهان حاکم بود، از جمله کسانی بود که مروارید را صرفا برای تزئین لباس به کار می برد و گاهی استفاده از سنگ مروارید تقلبی نیز هیچ از ارزش یک ملکه کم نمی کرد و عکس هایی از او دیده می شود که مروارید، زیبایی او را دوچندان کرده است. عقیده حاکم آن دوران این بود که مرواردید سمبلی از خالص بودن و پاکی یک زن است و حتی بعد از مرگ ملکه الیزابت اول، در مقبره وی کفشی تزئین شده با سنگ مروارید در ابی وست مینستربه چشم می خورد و ۴ تا از مروارید های به جای مانده از کلکسیون ناپدید شده وی در تاج سلطنتی انگلستان به کار رفته است.

طبیعت حساس و لطیف مروارید، آن را در اثر تماس با عطر و یا عرق بدن، آسیب پذیر کرده و درخشش را از دست می دهد، برای همین در طول تاریخ، این گوهر فقط برای موقعیت های مالی بزرگ و مهمانی های مجلل استفاده می شد.گفتنی است که یکی از جواهرات ارزشمند ماری کوئین، ملکه اسکاتلند تسبیحی از ۶۰۰ مروارید بوده یا در جای دیگر از دنیا، طوقی از مروارید بر گردن شاهزاده ولز یعنی دایانا بوده است. شرط بندی کلوپاترا با مارک آنتونی بر سر ثروت و دارایی یک کشور، یک جام شراب بوده که در آن مرواریدی حل شده بود.

مروارید معروف به سنگ لطیف زنانه، نماد خلوص قلب، صداقت و درستی، عقل و کمال و نماد متولدین خرداد ماه و شاید می توان گفت که سنگ مروارید اولین سنگ با ارزشی بود که دست انسان به آن رسید چرا که مرواریدها هدیه هایی آماده از طرف طبیعتبودند که با دگرگون کردن شرایط زندگی انسان، راه جدیدی را برای تهیه آب و غذا برای او فراهم کردند. زیبایی سنگ مروارید به حدی است که مردم چین اشک خدا را در مروارید می بینند و به عنوان یک نشانه ی الهی و هدیه ای از طبیعت که بدون دستکاری انسان به وجود آمده است، به دختران مجرد می دهند تا شریک زندگی خود را پیدا کنند.

سنگ های آلی مروارید غالبا به شکل گرد(کره ای) و سفید، براق و چشم نواز هستند ولی رنگ هایی نظیر صورتی، زرد، سبز،آبی، قهوه ای، نقره ای و… با اشکال تعریف نشده در دنیا دیده شده اند.  این جواهر در قلب یک صدف مروارید خلق می شود. صدف های دو کفه ای، صدف های خوراکی، حلزون های ساکن دریاو نرم تنانی دیگر، جایگاه شکل گیری این سنگ گران بها هستند.

مروارید طبیعی وقتی به وجود می آید که صدف به هنگام احساس خطر و یا تماس نا آشنا به خصوص وقتی که جسمی خارجی وارد این نرم تن می شود و پوسته آن را لمسمی کند، برای حفاظت از خود ماده ای آلی شاخی کونچیولینو بلورهای کلسیتیا آراگونیت را به سمت جسم و به دور آن ترشح می کند که به تدریج باعث شکل گیری مروارید می شود. بسیاری مروارید مصنوعی یا پرورشی را برای فروش سریع تر تولید می کنند به گونه ای که مرواریدی بسیار ریز را در دل صدف می گذارند تا با گذر زمان و تشکیل لایه ها، مروارید شکل بگیرد. در سنگ مروارید، این لایه ها باعث خلق صحنه ای باورنکردنی می شوند به طوری که وقتی نور از سنگ مروارید با طبیعت لایه لایه عبور می کند شکست نور و اثرات وصف نشدنی آن اتفاق می افتد، این ویژگی نوری و درخشندگی ذاتی، منجر به خلق دنیایی از ترکیب رنگی بی نظیر می شود که حتی انسان با نوآوری و مهارت های امروزی قادر به خلق آن در هیچ نوع سنگی نیست.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *