چگونه ریسک نرخ بهره (Risk Rate Interest) را مدیریت نماییم؟

مقوله‌ی دستیابی به ثروت و سود حاصل از سرمایه‌گذاری در طول زمان، مسئله‌ای روشن و پذیرفته شده است، و مخاطره یا ریسک یک اصل روشن در سرمایه‌گذاری است.عموما سرمایه‌گذاری با  چشم‎پوشی از منافع حال برای رسیدن به رفاه و سود بیش‌تر در آینده انجام می‌پذیرد.

ریسک نرخ بهره

به ریسک حاصل از استهلاک، ارزش اوراق بهادار و سایر سرمایه‌گذاری‌های درآمد ثابت، ریسک نرخ بهره می‎گویند. ریسک نرخ بهره، همان ریسکی است که هنگام وجود نوسان در نرخ بهره ایجاد می‌شود. ریسک نرخ بهره به طور مستقیم برارزش اوراق بهادار با قیمت ثابت تاثیر می‎گذارد، و به دلیل آن‌که نرخ بهره و قیمت اوراق قرضه با یکدیگر رابطه‌ی معکوس دارند، ریسک حاصل از افزایش نرخ بهره باعث کاهش قیمت اوراق قرضه می‌شود.

چگونه ریسک نرخ بهره (Risk Rate Interest) را مدیریت نماییم؟

ریسک نرخ بهره به دلیل نوسانان بازار رخ می‌دهد، و سرمایه‌گذاری‌های متفاوت را تحت تاثیر قرار می‌دهد. ریسک نرخ بهره بیش‌ترین تاثیر را بر روی سرمایه‌گذاری‌هایی با درآمد ثابت، مانند سهام اوراق قرضه دارد. طبق روال معمول در صورت افزایش سود اوراق قرضه، اوراق بهادار با کاهش قیمت همراه است.

برای درک بهتر ریسک نرخ بهره یک مثال را مطرح نماییمک فرض کنید آقای احمدی ۱۰۰۰۰ دلار با ۱۰۰rs در اوراق قرضه سرمایه‎گذاری نماید، و بازپرداخت ثابت هر کدام از این اوراق قرضه ۵% در سال باشد. اگر ارزش این سرمایه‌گذاری در یک سال به شرح زیر باشد

۱۰/۰۰۰(۵/۱۰۰)+۱۰/۰۰۰

۵۰۰+۱۰/۰۰۰=۱۰/۵۰۰

و نرخ اوراق بهادار صادر شده در همان زمان ۶ درصد در سال باشد، شرح درآمد سالانه به شکل دیگری خواهد بود

۱۰/۰۰۰(۶/۱۰۰)+۱۰/۰۰۰

۶۰۰+۱۰/۰۰۰=۱۰/۶۰۰

چگونه ریسک نرخ بهره (Risk Rate Interest) را مدیریت نماییم؟

با توجه به محاسبات بالا متوجه می‌شویم که در این سرمایه‎گذاری آقای احمدی Rs را از دست می‌دهند. با توجه به نرخ سود ارائه شدهدر اوراق بهادار %۶ افزایش یافته، دارایی‎های مالی به اوراق قرضه وابسطه است که بازدهی کم‎تر دارد. در صورتی که آقای احمدی سرمایه‎گذاری خود را به اوراق بهادار صادر شده منتقل نمایند، به این ریسک کاهش اوراق قرضه به دلیل افزایش سود ریسک نرخ بهره شناخته می‎شود.

چگونه ریسک نرخ بهره را مدیریت نماییم

قراردادها‌ی آینده: یکی از راه‎های آسان برای مدیریت ریسک نرخ بهره قراردادهای مربوط به آینده است. با استفاده از این پارامتر امکان معامله‎ی یک دارایی در زمان معلوم با قیمت معلوم امکان‌پذیر می‌شود.

قراردادهای آینده‌ی نرخ بهره: این قراردادها بر پایه‌ی قراردادهای آتی بسته می‌شود و سود و زیان نرخ بهره تعیین می‌گردد. در چنین قراردادی طبق توافق یکی از طرفین، نرخ بهره‌ی ثابت می‌پردازدو نرخ بهره‎ی شناور دریافت می‌کند.

سواپ: مفهوم لاتین سواپ مبادله است. در این فرآیند نرخ بهره مجموعه‌ای از جریان نقدی آینده است که میان طرفین مبادله می‌شود. در رایج‌ترین نوع سواپ که، به سواپ وانیل معروف است، یکی از طرفین نرخ بهره‎ی ثابت پرداخت و شناور دریافت می‎کند و طرف دیگر شناور پرداخت و ثابت دریافت می‎کند.

حق تقدم: حق تقدم برای نرخ بهره در بازارهای جهانی، استفاده می‌شودف و برای محافظت از افراد در برابر وام‌هایی با نرخ بهره‌ی شناور کاربرد دارد.

چگونه ریسک نرخ بهره (Risk Rate Interest) را مدیریت نماییم؟

Embedded option: این ابزاری است که در بازارهای جهانی کاربرد دارد، و برای اوراق مشارکت مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر نرخ بهره پایین بیایدصاحب حق تقدم اوراق می‌تواند بهره‎ی خود را افزایش دهد.

یقه: یقه‌ی محافظتی نیز یکی دیگر از ابزار مورد استفاده در مدیریت ریسک نرخ بهره است. یقه به خرید cap و فروش floors یا بالعکس اشاره می‌کند، و از سرمایه‌گذار بلند مدت سهام محافظت می‎نماید. با یقه می‌توان هزینه‌ی صفر را برای کاهش پوشش هزینه‌های ریسک استفاده کرد، اما این کار سود بالقوه را  که حاصل نرخ بهره است را کاهش می‌دهد، زیرا شما سقف سود بالقوه‌ی خود را در این بازار تعیین می‌کنید.

ابزارهای گوناگونی برای مدیریت ریسک نرخ بهره طراحی شده‌اند، و در این مقاله به طور مختصر به چند نمونه از آن اشاره شد. هرکدام از روش‌های فوق برای شرایط متفاوتی کاربرد دارند. تمام این ابزارها هزینه‌بر هستند و سودبالقوه‎ی شما را کاهش می‌دهند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *