آشنایی با رشته‎ی ادبیات انگلیسی، نحوه‎ی ادامه تحصیل و بازار کار

رشته‎ی ادبیات انگلیسی امروزه بسیار شناخته شده و کاربردی است. این رشته به دلایل متفاوت و اهمیت آن در بسیاری از دانشگاه‎های سراسر کشورمان تدریس می‎شود. بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند به جای آن‎که آموزش‎های مربوط به زبان انگلیسی را در آموزشگاه‎ها داشته باشند، تحصیلات آکادمیک را انتخاب ‎نمایند.

در مقطع کارشناسی، رشته‌ی زبان و ادبیات انگلیسی، دارای سه گرایش : ادبیات انگلیسی، مترجمی زبان انگلیسی، دبیری زبان انگلیسی می‎باشد. طول دوره‎ی تحصیل در مقطع کارشناسی در هر کدام از رشته۳های عنوان شده ۴ سال است.

آشنایی با رشته‎ی ادبیات انگلیسی

اگر تصمیم به تحصیل در رشته‎ی ادبیات انگلیسی را دارید بهتر است بدانید یک دوره‎ی پر از هیجان و محتوا در انتظار شما است، زیرا مطالب فراوانی را باید مطالعه نمایید، در سمینارهایی به زبان انگلیسی شرکت کنید، خود در کلاس (lecture) ارائه دهید. امتحانات عموما به صورت کتبی برگزار می‎شود در نتیجه شما باید از مهارت نوشتاری بالایی برخوردار باشید. این رشته امکان ادامه‎ی تحصیل تا مقطع دکتری در گرایش‎های مختلف را دارد.

دوره‎ی کارشناسی در رشته‎ی ادبیات انگلیسی: این دوره شامل ۱۴۰ واحد درسی است، که ۱۸ واحد آن مربوط به دروس عمومی است،۷۶ واحد درسی آن مربوط به دروس پایه و تخصصی و مشترک است، ۴۱ واحد درسی مختص دروس اختصاصی است و مابقی دروس اختیاری را شامل می‎شود.

در این مقطع نیز افراد به دلخواه می‎توانند گرایشی برای خود انتخاب نمایند و دروس مربوط به آن را بگذرانند.

  • زبان و قوائد انگلیسی: این گرایش مربوط به قواعد زبان انگلیسی و بررسی متون زبان انگلیسی است.
  • مترجمی زبان: برخی از دانشجویان علاقه‎مند به حوزه‎ی ترجمه هستند، و می‎توانند در این زمینه آموزش ببینند و دروس آن را بگذرانند.
  • دبیری زبان انگلیسی: دانشجویانی که به تدریس و آموزش علاقه‌مند باشند با انتخاب این گرایش و گذراندن مباحث مربوط به آموزش زبان انگلیسی خود را برای آینده آماده می‎کنند.

کارشناسی ارشد: افراد بر اساس علاقه‌مندی خود نیز در کارشناسی ارشد  امکان انتخاب گرایش مورد نظر خود از بین سه گرایش، ادبیات انگلیسی، زبا‎ن‎شناسی و مترجمی زبان را دارند. فعالیت هرکدام از گرایش‎ها در زمینه‎های مختلف است.

آشنایی با رشته‎ی ادبیات انگلیسی

در مقطع کارشناسی ارشد ۳۶ واحد درسی باید گذرانده شود، تفاوت این دوره با دوره‎ی کارشناسی علاوه بر زمان دو ساله ارائه‎ی پایان نامه است. شما در پایان دوره‎ی ارشد خود باید یک موضوع انتخاب نمایید و پایان‌نامه‌ای بر همان اساس ارائه دهید.

دکتری: در دوره‎ی دکتری رشته‎ی ادبیات انگلیسی اکثر دانشجویان همان گرایشی را ادامه می‎دهند که در کارشناسی ارشد انتخاب کرده‌اند. در پایان دوره‎ی دکتری دانشجویان باید حاصل فعالیت و تحقیقاتشان را به صورت یک تز یا پایان نامه ارائه دهند. با پایان دوره‎ی دکتری تقریبا دوره‎ی تحصیلات تکمیلی فرد به اتمام می‎رسد.

بازار کار رشته‎ی زبان و ادبیات انگلیسی: پس از دوره‎ی فارغ‌التحصیلی یافتن شغل به علاقه و موقعیت‎های موجود بستگی دارد. در این مقاله به چند مورد از شغل‎هایی که فارغ‌التحصیلان این رشته می‎توانند داشته باشند اشاره می‎کنیم.

آشنایی با رشته‎ی ادبیات انگلیسی

تدریس: فارغ‌التحصیلان رشته‎ی ادبیات انگلیسی با تسلط به مباحث گوناگون آموزشی، این شانس را دارند که به عنوان مدرس در آموزشگاه‎ها و حتی مدارس شروع به کار نمایند، و با گذشت زمان و کسب تجربه و تخصص‎های لازم سطح آموزشی خود را بالا ببرند.

نویسندگی: اصلی‎ترین مهارت فارغ‌التحصیلان این رشته مهارت نویسندگی است . فارغ‌التحصیلان در این رشته می‎توانند در زمینه‎ی نویسندگی رمان و داستان، مترجمی، روزنامه‎نگاری، ویراستاری، تولید محتوا، کپی رایتینگ، بازاریابی تبلیغات و … فعالیت نمایند.

افراد فارغ‌التحصیل این رشته در سایر زمینه‏ها‎ی زیر نیز می‎توانند فعالیت داشته باشند.

  • همکاری در مراکز دولتی و غیر دولتی در سازمان‌ها و موسساتی که با کشورهای دیگر در تعامل‌ هستند.
  • همکاری با صدا و سیما و کار در سفرت‌خانه‎ها به عنوان مترجم
  • کارهای حقوقی
  • تحلیل بازارهای مالی بزرگ دنیا

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *