سرور مجازی چیست و چه کاری انجام می‌دهد

اگر در زمینه‌ی وب و وب‌سایت تجربه‌ی کاری داشته باشید حتما با اصطلاح هاست آشنایی دارید. برای درک بهتر این موضوع می‌توان گفت دنیای مجازی نیز همانند دنیای واقعی است. در دنیای واقعی اگر بخواهید کسب‌وکاری را راه‌اندازی کنید نیاز به یک مکان برای انبار و به نمایش گذاشتن محصولات خود دارید. این مکان یا مغازه مشابه هاست در دنیای مجازی می‌باشد. حال ممکن است مغازه‌ی شما در یک پاساژ با تعداد بالایی از واحدهای تجاری واقع شده باشد، در این صورت این پاساژ می‌تواند مشابه سرور در دنیای مجازی باشد. هر سرور، فضایی را در اختیار دارد و آن را به صورت اشتراکی به کاربران خود اجاره می دهد.

سرور مجازی چیست و چه کاری انجام می‌دهد

سرور اختصاصی چیست؟

سرورها دارای تجهیزات و سخت افزارهای قوی و شبکه‌های بسیار بزرگ و قدرتمند هستند. برخی از سرورها فضای خود را به افراد مختلف با هدف کاری متفاوت اجاره می‌دهند و در هر بخش از فضای این سرور، کارهای متفاوت با اهداف مختلف صورت می‌گیرد و با یکدیگر ارتباطی ندارند. در برخی از مواقع  کل فضای سرور به یک هدف واحد اختصاص داده می‌شود. برای یک مثال می‌توان واحدهای تجاری یک پاساژ را در نظر گرفت که همگی در راستای یک هدف فعالیت می‌کنند. به سرورهایی که کل فضای آن ها به یک هدف کاری اختصاص داده می‌شود سرور اختصاصی گفته می‌شود. با این تعریف به سراغ شرح سرور مجازی می‌رویم.

سرور مجازی چیست و چه کاری انجام می‌دهد

سرور مجازی چیست؟

Virtual Private Server به اختصار VPS به معنی سرور مجازی خصوصی می‌باشد. سرور مجازی بخشی از یک سرور اختصاصی کامل است. پس برخی از سرورهای اختصاصی فضا و منابع خود را در اختیار چند مشتری قرار می‌دهند  و این مشتریان می‌توانند به صورت هم زمان از فضا و منابع موجود در سرور اختصاصی بهره ببرند. پس با این اوصاف می‌توان گفت هزینه‌ای که برای سرور مجازی پرداخت می‌شود کمتر از هزینه‌ی سرور اختصاصی می‌باشد.

کاربردهای سرورهای مجازی

سرورهای مجازی نیز همانند سرورهای اختصاصی و هاست های اشتراکی می‌توانند برای هدف‌های مختلف کاری تهیه و مورد استفاده قرار گیرند. این سرورها با توجه به منابع قدرتمندتر نسبت به هاست های اشتراکی، برای سایت‌های پر ترافیک و خاص همانند سایت‌های تماشای آنلاین فیلم، سایت‌های بازی، سایت‌های پر بازدید، سایت های دولتی و … مورد استفاده قرار گیرند.

انواع سرورهای مجازی

سرور مجازی چیست و چه کاری انجام می‌دهد

همانطور که در ابتدای مقاله به آن اشاره کردیم سرورهای اختصاصی دارای تجهیزات قدرتمندی هستند. این تجهیزات برای بهبود روند کاری خود نیاز به منابع برقی قوی و سیستم‌های خنک کننده‌ی بزرگ دارند. پس برای نگهداری از این تجهیزات نیازمند یک مکان تجهیز شده هستیم. این مکان (دیتا سنتر) ممکن است در داخل ایران یا خارج قرار گرفته باشد. بر همین اساس سرورهای مجازی به دو گروه زیر تقسیم می‌شوند:

  • سرورهای مجازی ایرانی
  • سرور مجازی خارجی

دیتا سنتر سرورهای مجازی ایران در داخل ایران و سرورهای خارجی در خارج از ایران قرار دارند. اهدافی که در تهیه‌ی سرورهای مجازی مورد نظر است در انتخاب این سرورها نقش به سزایی دارد. هر کدام از این سرورها مزایا و معایبی دارند که هر کاربر با توجه به الویت‌های مد نظر خود یکی از این دو سرور را برمی‌گزیند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *