طرح توجیهی دینامیک

طرح توجیهی چیست؟

طرح توجیهی درواقع بررسی و مطالعه‌ای است که برای دستابی به پاسخ این پرسش که آیا ایده‌ی مورد نظر ما درباره‌ی یک مسئله (در رابطه با کسب و کارمان) امکان پذیر است انجام می‌شود. و نیاز به صرف زمان و انرژی فراوان و توجه به حیطه‌های مختلفی از جمله وضعیت بازار و رقبا و شرایط و امکانات مالی دارد. طرح کسب و کار شما باید مانند یک داستان خوب و روان و قابل درک باشد و تعهدات و آینده‌ی مدنظر شما برای طرح ایجاد شده را تجسم نماید.

طرح توجیهی دینامیک

طرح توجیهی دینامیک

امکان سنجی یا طرح توجیهی داینامیک یکی از روش‌های ارزشمند امکان سنجی است و در مقابل امکان سنجی سنتی و ایستا مطرح می‌شود، این روش سال‌های متمادی است که در کشورهای پیشرفته کاربرد دارد بخصوص آن که کشورهای توسعه یافته به دلیل داشتن اقتصاد با ثبات از آن به خوبی بهره می‌برند.

طح توجیهی داینامیک چه مفهومی دارد

در مسئله‌ی طرح توجیهی محقق با در نظر گرفتن شرایط اقتصادی و نرخ ارز و سایر امکانات و محدودیت‌های مالی، فنی و حتی جغرافیایی که بر روی هدف تعیین شده تاثیر می‌گذارد، اقدام به ارائه‌ی میزان هزینه از سوی سرمایه گذاران و محاسبه‌ی سود حاصل از آن فعالیت می‌نماید. در صورتی که این تحلیل و ارزیابی‌ها برای یک شرایطی باشد که از لحاظ اقتصادی و بازار مالی و ارزی از ثبات نسبی برخوردار باشد، و یک اقتصاد منسجم را تحلیل نماید، امکان سنجی داینامیک گفته می‌شود.

مزایای طرح توجیهی داینامیک

از دلایل اصلی ایجاد طرح توجیهی داینامیک بررسی نحوه‌ی مواجه با شرایط پر تغییر در پروژه‌های سرمایه‌گذاری و چگونگی تجزیه و تحلیل اقتصادی در شرایط مختلف زمان اجرای طرح است. متاسفانه یکی از از مشکلات اساسی طرح‌های توجیهی مالی در ایران به دلیل بی‌ثباتی مالی و شرایط ارزی جوابگو نبودن طرح‌ها برای ماه‌ها و سال‌های آینده است. از دلایل بی اعتباری طرح‌های توجیهی عدم آینده‌نگری در این طرح‌هاست در این طرح توجیهی با در نظر گرفتن شرایط کلی حاکم و منابع اصلی غیر قابل تغییر و برآورد هزینه‌ها و پیش بینی خطرات و مسائل ریسکی احتمالی به تدوین طرح توجیهی خود می‌پردازند. آینده‌نگری در پروژه‌ها باعث می‌شود یک دید کلی از اجرای پروژه را برای کارفرما تداعی شود.

امکان سنجی داینامیک برای چه صنایعی کاربرد دارد؟

طرح توجیهی دینامیک

روش‌ها و مدل‌های طرح توجیهی داینامیک حتی با وجود نوسانات زیاد در اقتصاد حال حاظر ایران برای دست یابی سریع به چهارچوب اجرایی یک فعالیت اقتصادی در ابعاد وسیع همچون صنایع عظیم نفت و گاز و پتروشیمی که در آن نوسان قیمت امری طبیعی است، کاربرد دارد.

نوسان قیمت در سالیان متوالی به دلیل عرضه و تقاضا و بروز بحران‌های اقتصادی و جنگ و … دچار فراز و نشیب بسیاری شده است و سرمایه گذاری در این صنعت در بلند مدت و کوتاه مدت برای دست یابی به سود و زیان قابل توجیه از طرح‌های توجیهی پویا و داینامیک می‌توانند بهره ببرند.

با طرح توجیهی پویا یا داینامیک نحوه‌ی مواجهه با شرایط پر تغییر در پروژه‌های سرمایه گذاری و چگونگی تجزیه و تحلیل اقتصادی در این زمینه را خواهیم آموخت.

فعالان اقتصادی در هر حوزه‌ی فعالیت با داشتن طرح توجیهی می‌توانند ایده‌های خود را بازبینی نمایند و در صورت نیاز در آن‌ها تغییر ایجاد نمایند.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *