چگونه امنیت ارز دیجیتال خود را تامین کنیم

امنیت یک واژه‌ی آرامش بخشی است که نبود آن می تواند زندگی هر انسانی را دچار تنش و اختلال کند. با پیشرفت های به وجود آمده در حوزه ی فناوری و تکنولوژی این واژه بیشتر از هر زمانی اهمیت خود را نشان می دهد.امنیت در حوزه‌ی ارزهای دیجیتال یکی از چالش برانگیزترین مسائلی است که امروزه بسیاری از کاربران را نگران خود کرده است. در ادامه ی مقاله چگونه امنیت ارز دیجیتال خود را تامین کنیم و مواردی را که امنیت ارزهای دیجیتال شما را تهدید می‌کنند و طریقه‌ی جلوگیری از این تهدیدها را بیان خواهیم کرد.

در دنیای ارز دیجیتال این مورد مطرح است که هیچ کس در قبال از بین رفتن سرمایه‌ی دیجیتال شما مسئولیتی ندارد و هر کس بانک شخصی خود است و تنها خود شما هستید که می توانید امنیت را برای سرمایه‌ی دیجیتال خود ایجاد کنید.

هیچ چیزی صد در صد امن نیست. ما حتی از حضور خود در فردا نیز اطمینان صد درصد نداریم . ممکن است بر سر یک اتفاقی همه‌ی سرمایه خود و حتی جان خود را از دست بدهیم.

هر فردی برای تامین امنیت سرمایه‌ی خود باید همیشه سه مورد را در ذهن داشته باشد:

باید مراقب دزدها باشید

مراقب باشید آن ها را گم نکنید

تدابیری را برای انتقال سرمایه به عزیزانتان بعد از فوت بیاندیشید

این سه مورد شاید در ظاهر ساده به نظر برسند ولی در مورد ارزهای دیجیتال دانش و تخصص در این حوزه را می‌طلبد.

بسیاری از متخصصان حوزه‌ی ارز دیجیتال بر این اعتقادند که، امنیت سرمایه‌ی دیجیتال شما زمانی تامین می‌شود که آن ها را نزد خود نگه داری کنید. اما این سوال پیش می‌آید که آیا همه ی کاربران دانش و تخصص نگهداری از ارزهای دیجیتال را دارند؟

کاربران این حوزه به طور حتم در مورد کلید خصوصی بیت کوین مطالبی را شنیده اند. کلید خصوصی بیت کوین چیزی شبیه به این عبارت است:

W8nQFk6gYGpBVNZaft2ppWZ6c3C2N9 KxBacM22hLi3o8VAr1e3bu

همانطور که می بینید کلید خصوصی متشکل از چندین کاراکتر است که نگهداری از آن بسیار مهم است. چه بسا که هر فردی این کلید خصوصی را به دست بیاورد می تواند تمام سرمایه‌ی دیجیتال شما را انتقال داده و صاحب سرمایه‌ی شما شود.

مفهوم دیگری که باید با آن آشنا باشید، عبارت بازیابی یا «سید فریز (Seed Phrase) است. سید یک رشته ۱۲ الی ۲۴تایی از کلمات انگلیسی است که به‌ترتیب خاصی در کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند. » از سیدها برای تولید مجموعه‌های کلید خصوصی استفاده می‌شود. بسیاری از کیف پول‌های ارزهای دیجیتال از سیدها استفاده می‌کنند. در ادامه از عبارت «کلید خصوصی» استفاده می‌کنم، اما باید بدانید که بیشتر سازوکارها و اطلاعاتی که در اختیار شما قرار می‌دهم، در ارتباط با سیدها نیز باید رعایت شوند.

حال اگر به نگهداری ارزهای دیجیتال در نزد خود اعتقاد دارید، اجرای سه نکته در مورد کلیدهای خصوصی ضروری است:

در اولویت اول مراقب کلیدهای خصوصی خود باشید و آن را از دسترس دیگران خارج کنید؛ جلوگیری از ورود هکرها، محافظت از رایانه در مقابل ویروس‌ها، محافظت در فضای اینترنت و …همه مواردی هستند که در حوزه‌ی امنیت کلید خصوصی باید رعایت شود. در این مورد باید حداکثر میزان امنیت در مورد کامپیوترهای شخصی، تلفن های همراه و کیف پول های الکترونیکی ایجاد شود و همیشه این نکته را در ذهن داشته باشید که وسیله ای که به اینترنت متصل می شود خود را در معرض حملات هکرها و ویروس ها قرار می‌دهد. می توانید مقاله‌ی مفصلی در این رابطه با عنوان “ایجاد امنیت برای کلیدهای خصوصی” را در وبیتکس مطالعه کنید.

برای جلوگیری از گم شدن سرمایه ی دیجیتال باید تدابیری چون تهیه‌ی نسخه‌ی پشتیبان و نگهداری آن در جای امن لحاظ شود. برای این کار روش های مختلفی وجود دارد. از جمله نگهداری از کلیدهای خصوصی نوشته شده در صندوق های امانت بانک یا استفاده از فلش مموری های مخصوص رمزنگاری شده در این زمینه است. در این مورد صرافی ها نیز می توانند گزینه‌ی مناسب باشند که در این صورت نیز باید آموزش هایی در جهت نگهداری امن از اطلاعات خود توسط تلفن همراه و رایانه‌ی شخصی یاد بگیرید. می توانید مقاله‌ی “صرافی ها در نگهداری از ارزهای دیجیتال” را مطالعه کنید.

و در آخر راهی را برای انتقال سرمایه به عزیزانتان بعد از فوت قرار دهید. این مورد شاید برای هر فردی غم انگیز باشد ولی این اتفاقی است که هر لحظه ممکن است برای شما بیفتد. برای این کار در ابتدا لازم است فردی که قرار است سرمایه ی شما به او برسد آموزش هایی در این زمینه ببیند یا فردی همانند یک وکیل قابل اعتماد که این سرمایه را به عزیزان شما برساند. می توانید مقاله‌ی مفصلی در این رابطه با عنوان “انتقال سرمایه ی دیجیتال بعد از مرگ” را در وبیتکس مطالعه کنید.

 

 

 

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *