فیشینگ چیست

فیشینگ چیست، فیشینگ جایگزین عبارت Password Harvesting Fishing به معنای شکار گذرواژه ی کاربر از طریق طعمه است و یکی از مرسوم ترین جرایم سایبری به شمار می آید که اولین بار در سال ۱۹۸۷ توسط کلاهبرداران از آن استفاده شد.

پس از رواج استفاده از اینترنت بسیاری از شرکت ها اقدام به تسهیل کارها نموده و شرایطی را فراهم کرده تا مشتری بتواند توسط آن بدون حضور فیزیکی کارهای خود را انجام دهد. بانک ها یکی از این شرکت ها هستند که خدمات اینترنتی را برای مشتریان خود فراهم کرده و راه را برای کلاهبرداری فیشینگ باز کرده است. کلاهبرداران توسط روش فیشینک اطلاعات مشتری را به دست آورده و اقدام به سرقت موجودی مشتری می کنند.

بسیاری از افراد تصور می کنند استفاده از اینترنت به جای خارج شدن از خانه روش امن تری است، ولی باید بگویم که هر دو روش به اندازه ای یکسان خطر آفرین هستند، بنابراین رعایت اصول امنیتی در استفاده ی اینترنتی بسیار لازم و واجب است.

شاید این سوال برای شما نیز پیش بیاید که فیشینگ دقیقا چیست و کلاهبرداران چگونه توسط این روش اطلاعات مشتریان را به سرقت می برند. در ادامه توضیح مفصلی در مورد فیشینگ و انواع آن بیان خواهیم کرد. با وبیتکس همراه باشید.

انواع روش های فیشینگ

حمله های فیشینگ انواع مختلفی دارند و پس از مطالعه در جامعه و دریافتن روش های اینترنتی مرسوم در برقراری ارتباط می تواند متغیر باشد. از این روش ها می توان به ایمیل، تماس تلفنی، صفحات جعلی پرداخت، پیامک، انواع مدل های ربات های تلگرام و انواع روش های جدیدی که انتظار آن نمی رود، اشاره کرد. برخی از معروف‌ترین روش‌های فیشینگ عبارت اند از:

فیشینگ با ایمیل‌های جعلی

در این روش کلاهبردار ایمیلی را برای قربانی ارسال کرده و توسط روش های مجاب کننده او را متقاعد می کند تا اطلاعات بانکی خود را در صفحه ی مورد نظر کلاهبردار وارد کند. این ایمیل ها طوری طراحی می شوند که در نگاه اول شما تصور می کنید که این ایمیل را از بانک خود یا بانک مرکزی دریافت کرده اید که شما را ترقیب می کند تا ظرف مدت زمان معینی اطلاعات بانکی خود را ارسال کنید که متاسفانه با اطلاع رسانی هایی که همه روزه در مورد حملات فیشینگ به مشتریان داده می شود ولی باز تعداد زیادی از افراد در دام افتاده و دارایی خود را از دست می دهند.

با این توضیحات این مورد را در خاطر داشته باشید که هیچ بانکی از شما در خواست نمی کند تا اطلاعات بانکی خود را برای آن ها ارسال کند و رمز بانکی تنها برای شماست و حتا کارکنان بانک نیز نباید اطلاعی ار آن داشته باشند. و در صورت اینکه متوجه شدید رمز بانکی شما توسط افرادی لو رفته سریعا آن را تغییر دهید.

فیشینگ تلفنی

در این روش کلاهبرداران از طریق تماس تلفنی با قربانی خود ارتباط برقرار می کنند و در این تماس ها را خود را نماینده ی بانک یا شرکت معتبر و یا سازمانی که شما می شناسید معرفی کرده و از شما می خواهند تا با دادن اطلاعات بانکی خود جوایز خود را دریافت کنید. یا در روش دیگر به صورت پیامکی اعلام می کنند که حساب شما دارای مشکل شده و توسط شماره ای که ضمیمه ی پیامک می کنند از مشتری می خواهند هر چه سریع تر تماس بگیرد و در ادامه اطلاعات بانکی را از شما می خواهند.

برای مقابله با هکرها و حملات فیشینگ این نکته را فراموش نکنید که برای واریز هر گونه وجه به حساب شما اعم از جایزه، پاداش و مزایا نیازی به اعلام رمز بانکی شما نیست.

طراحی صفحات جعلی همانند درگاه پرداخت بانک

در این روش که اخیرا یکی از مرسوم ترین روش ها نیز بوده است کلاهبرداران با طراحی صفحات جعلی پرداخت در فروشگاه های صوری با پیشنهادات و تخفیفات شگفت انگیز قربانیان را ترقیب به خرید و انتقال وجه توسط درگاه پرداخت جعلی می نمایند و پس از وارد شدن اطلاعات بانکی توسط مشتری این اطلاعات به صورت خودکار برای کلاهبرداران ارسال می شود.

برای جلوگیری از این حملات بهتر است قبل از وارد کردن اطلاعات آدرس درگاه پرداخت بانک خود را بشناسیم و در هر بار استفاده از این صفحات آدرس آن را بررسی کنیم.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *