صرافی ها در نگهداری از ارز دیجیتال

صرافی ها در نگهداری از ارز دیجیتال، روش دیگر برای ایجاد امنیت در ارزهای دیجیتال و جلوگیری از به سرقت رفتن آن ها استفاده از صرافی های معتبر است. هرگز قبل از تحقیق در مورد این مورد سرمایه خود را به دست صراف ها نسپارید چرا که ممکن است خود آن ها کلاهبردار از آب درآمده و درکمین نشته باشند تا سرمایه ی شما را به سرقت ببرند.

صرافی های بزرگ به دنبال سرمایه گزاری های کلانی که روی آن ها انجام می شود روی ساختار امنیتی خود توجه ویژه ای دارند. یکی از این صرافی های که توانسته نامی از خود در زمینه ی فناوری و هوش مصنوعی به جا بگذارد صرافی بایننس است. بایننس صدها میلیون دلار را در این بخش سرمایه‌گذاری کرده است. امنیت، بخش‌های بسیاری را شامل می‌شود؛ از تجهیزات گرفته تا شبکه، پروتکل‌ها، کارکنان، بررسی خطرات، کلان‌داده، هوش مصنوعی، آموزش، تحقیق، آزمایش، شرکای شخص ثالث و حتی روابط با مراجع قضایی بین‌المللی، همه و همه از زیرشاخه‌های امنیت به حساب می‌آیند. برقراری صحیح امنیت مستلزم صرف پول، نیروی انسانی و تلاش زیادی است. که صرافی بایننس توانسته این ملزومیت را در زیر ساخت های خود ایجاد کند.

در مورد صرافی های کوچک و تازه تاسیس شده باید بگویم که ممکن است از همان ابتدا برای ارزهای دیجیتال شما نقشه هایی داشته باشند و اگزیت اسکم (Exit Scam) را هدف کاری خود قرار دهند. اگزیت اسکم یعنی آنها سپرده‌های شما را دریافت و سپس با تمام سرمایه‌ها فرار می‌کنند؛ به همین دلیل، از صرافی‌هایی که بسیار کوچک هستند، تا حد امکان دوری کنید. صرافی‌های بدون کارمزد و صرافی‌هایی که برنامه‌های تخفیفی زیادی دارند یا هر گونه برنامه‌ای که در نهایت به سود منفی آنها ختم می‌شود، جزو همین دسته‌بندی قرار می‌گیرند. در اینجا اگر هدف آنها ایجاد یک درآمد از کسب‌وکارشان نباشد، پس سرمایه‌های شما هدف آنهاست. تأمین امنیت مناسب، هزینه به همراه دارد و این هزینه باید از یک مدل کسب ‌وکار قابل‌ قبول تأمین شود. وقتی که صحبت از تأمین امنیت سرمایه‌هایتان در میان باشد، اصلاً نباید خساست به خرج داد. صرافی‌هایی بزرگ و با سودآوری بالا، انگیزه‌ای برای انجام کلاهبرداری ندارند. وقتی‌که یک کسب ‌وکار چند میلیارد دلاری داشته باشید، چرا باید چند میلیون دلار را بدزدید و با ترس و در حالی که به‌دنبال مکانی برای مخفی‌شدن می‌گردید، زندگی کنید؟ پس از این نظر صرافی های بزرگ و نامی می توانند هدف شما قرار بگیرند تا از سرمایه دیجیتال شما محافظت کنند.

صرافی های بزرگ هر روزنه ای که بتواند امنیت سرمایه ی کاربران را به خطر بیاندازد را شناسایی و در صدد رفع آن برمی آید. در این مورد باید گفت صرافی های بزرگ از این نظر که لقمه ی بسیار بزرگی برای کلاه برداران به حساب می آینددر معرض آزمون‌های بیشتری قرار دارند. صد البته این مورد یک خطر هم به حساب می‌آید. صرافی ها برای مقابله با هکرها و کلاهبرداران، سرمایه‌گذاری هنگفتی در بخش کلان‌داده و هوش مصنوعی انجام می‌ دهند. و بدین وسیله می توانند جلوی از دست رفتن سرمایه کاربران بسیاری را بگیرند که قربانی هک تعویض سیمکارت شدند. برخی از کاربران که از چندین صرافی استفاده می‌کنند، گزارش کرده‌اند که ایمیل آنها هک شده است، در این شرایط، سرمایه‌های آنها در دیگر صرافی‌ها سرقت شده است، اما در بایننس، هوش مصنوعی جلوی هکرها را گرفته و آنها نتوانستند سرمایه‌ها را از صرافی خارج کنند.

زمانی که صرافی ها را برای نگهداری از ارز دیجیتال خود انتخاب کرده اید، کار شما نیز هنوز به پایان نرسیده و اقدامات امنیتی را باید در رابطه با محافظت از اطلاعات کاربری شخصی خود انجام دهید. این اقدامات امنیتی شامل موارد زیر است:

حفظ امنیت کامپیوتر

از دانلود فایل های غیر رسمی روی کامپیوتر خود خودداری کنید

نرم افزارهای خود را به روزرسانی کنید

تامین امنیت حساب ایمیل

تامین امنیت رمز عبور

فعال سازی تایید هویت دوعاملی

استفاده از فناوری U2F

دست از تاییدیه های پیامکی بکشید

ایجاد لیست سفید تراکنش ها

امنیت API ها

تامین امنیت فیزیکی دستگاه ها و تلفن همراه

مراقبت حملات فیشینگ باشید

درنهایت پیشنهاد می شود میزانی از سرمایه ی خود را در صرافی های متمرکز و مقداری را نیز در کیف پول های خود نگهداری کنید. این روش به این دلیل پیشنهاد می شود که در برخی از موارد که صرافی ها در دسترس نیستند می توانید از کیف پولی که در نزد خود نگهداری می کنید استفاده کنید. امیدواریم این مقاله توانسته باشد شما را در این مسیر راهنمایی کند. با وبیتکس همراه باشید.

 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *