انتقال سرمایه دیجیتال بعد از مرگ

انتقال سرمایه دیجیتال بعد از مرگ، حتما شما هم در این رابطه فکر کرده اید که اگر اتفاقی برای شما بیافتد چه بر سر ارزهای دیجیتال شما خواهد آمد. شاید این تفکر شما را غمگین کند و خود را وادار کنید که به این موضوعات فکر نکنید ولی اندکی تفکر درباره ی قانون طبیعت لزوم این کار را برای ما تثبیت می کند.

باید بگویم نگران نباشید. در مورد انتقال سرمایه بعد از مرگ نیز فناوری به کمک شما می آید. در ادامه روش های غلط و درست طریقه ی واگذاری سرمایه به بازماندگان را توضیح خواهیم داد.

آموزش وارث در رابطه با ارز دیجیتال

اگر فرض را بر این بگذاریم که فردی که می خواهید سرمایه دیجیتال خود را پس از مرگ به او انتقال بدهید با این فناوری آشنا باشد. در این صورت اگر از روش نه چندان امن کیف پول‌های کاغذی یا برچسب‌های فلزی استفاده می‌کنید، تنها کافی است آنها را به افرادی که دوست‌شان دارید اعطا کنید. در غیر اینصورت اگر آنها در ارتباط با مسائل امنیتی کم کاری کنند، یک هکر به‌ راحتی می‌ تواند با استفاده از این نقطه ضعف، سرمایه‌ و ثروت شما را سرقت کند. این مسئله را نیز به‌یاد داشته باشید که آنها می‌توانند هر لحظه که بخواهند، سرمایه‌های شما را از آن خود کنند! بسته به نوع روابط شما با آنها، این مسئله می‌تواند برخلاف خواسته‌تان باشد.

استفاده از فلش مموری

اگر بخواهید از روش فلش مموری استفاده کنید، روش‌های انتقال سرمایه دیجیتال بعد از مرگ به صورت امن به افرادی که دوست‌شان دارید، وجود دارد. اما این روش‌ها نیاز به مهیاسازی شرایط خاصی دارد.

خدمات آنلاین Deadman’s Switch

خدمات آنلاینی وجود دارند که از آنها با عنوان سوئیچ مرد مرده (Deadman’s Switch) یاد می‌شود. در این روش، سرویس‌دهنده، در مدت زمان‌های مختلف (مثلاً یک ماه یکبار)، ایمیل یا هشداری برای‌تان ارسال می‌کند. شما باید روی این ایمیل/هشدار کلیک کنید و به آن پاسخ دهید. اگر در بازه‌ای خاص، پاسخی از شما دریافت نشود، شما مرده تلقی می‌شوید. در این صورت، تعداد مشخصی از ایمیل (که خودتان تعیین کرده‌اید) به افرادی مشخص ارسال می‌شود. شخصاً این روش را توصیه نمی‌کنم، اما با جستجوی عبارت سوئیچ مرد مرده می‌توانید خودتان نسبت به آزمایش آنها اقدام کنید. خود گوگل نیز چنین قابلیتی را دارد. در بخشی از تنظیمات گوگل این امکان وجود دارد که تعیین کنید اگر برای مدت مشخصی به حساب خود سر نزنید، فرد خاصی به آن دسترسی داشته باشد. شخصاً نمی‌توانم این روش را هم پیشنهاد کنم. اگر دوست دارید آن را امتحان کنید، کافی است به بخش تنظیمات حساب گوگل خود بروید.

شاید این فکر به ذهن شما خطور کند که رمز عبورِ فلش مموری را بر روی ایمیل خود قرار دهید تا فرزندان شما بتوانند آنها را ببینند. این راهکار بهتر است، اما باز هم چندان خوب نیست. به‌یاد داشته باشید که نباید رمز عبورِ نسخه‌های پشتیبان خود را در اینترنت قرار دهید. این کار به‌شدت از امنیت نسخه پشتیبان دارایی‌های شما می‌کاهد.

رمزنگاری ایمیل

اگر بخواهید ایمیل‌هایی را که کلمه‌های عبور فلش مموری‌ها روی آن است رمزگذاری کنید و سپس یک کلمه عبور دیگر را با فرزندان‌تان به اشتراک بگذارید، به رویکرد بهتری رسیده‌اید. در واقع اصلا نیازی به رمز عبور دوم نیست. یک ابزار قدیمی برای رمزگذاری ایمیل‌ها با نام «PGP» (یا GPG) وجود دارد که می‌توانید از آن استفاده کنید. این نرم‌افزار جزو اولین نرم‌افزارهایی بود که از رمزنگاری نامتقارن (همانند نمونه‌ای که در بیت کوین وجود دارد) استفاده می‌کند. در اینجا قرار نیست که آموزش استفاده از PGP را قرار دهیم. اگر دوست دارید که از نحوه کارکرد آن مطلع شوید، آموزش‌های بسیاری در اینترنت برای آن وجود دارد. به‌صورت خلاصه، باید کلیدهای خصوصی PGP مخصوصی را به همسر یا فرزندان خود بدهید و از طریق کلید عمومی آنها، پیامِ «سوئیچ مرد مرده» خود را رمزنگاری کنید. در این صورت تنها آنها هستند که می‌توانند این پیام را بخوانند. این روش از امنیت بالایی برخوردار است، اما همسر یا فرزندان شما باید بتوانند امنیت کلید خصوصی PGP را حفظ کنند و آن را گم نکنند. به‌علاوه، آنها مجبورند تا نحوه استفاده از ایمیل PGP را بدانند که خود گاهی کاری تخصصی به حساب می‌آید.

در این مورد همانطور که در ابتدا نیز اشاره شد، بهتر است آموزش هایی را در این رابطه به عزیزانتان بدهید تا پس از شما مشکلی برای سرمایه ی دیجیتال ایجاد نشود. برای آموزش هایی دیگر در زمینه ی ارزهای دیجیتال با وبیتکس همراه باشید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *