استیبل کوین چیست

استیبل کوین چیست، امروزه با پیشرفت تکنولوژی و رونق حضور در دنیای مجازی و اینترنت، استفاده از ارزهای دیجیتال نیز بیش از پیش رواج پیدا کرده و معمولا روزانه با گذشت زمان کوتاهی نوع جدیدی از آن ها به بازار عرضه می شود. رشد ارزهای دیجیتال در این سال های اخیر به قدری زیاد بوده که کمتر کسی را می توان یافت که این کلمه به گوشش نخورده باشد.

حال دلیل پیدایش ارزهای دیجیتال چه می تواند باشد؟ یکی از دلایل این امر نوسان بالای قیمت ارزهای دیجیتال با پول رایج هر کشوری است و خرید آن با ریسک بسیار بالایی همراه است و می تواند خریدار را با ضرر و زیان های جبران ناپذیری همراه سازد. به همین دلیل ارزهای جدیدی را با ویژگی پایدار بودن به بازار عرضه کردند تا بتوانند مقداری از ریسک خرید ارزهای دیجیتال را کاهش دهند. یکی از این ارزها استیبل کوین نام دارد و همانطور که از معنای آن برمی آید قرار است این ارز دیجیتال نوسان را تا حدودی به حداقل برساند و نگرانی کاربران را از ضرر و زیان های جبران ناپذیر در امان نگه دارد. در ادامه با توضیحاتی در مورد مزایا و معایب این ارزها همراه شما هستیم با وبیتکس همراه باشید.

تعریف استیبل کوین چیست

اگر بخواهیم تعریف دقیقی از این ارزهای دیجیتال ارائه دهیم می‌توان گفت استیبل کوین یک نوع کریپتوکارنسی است که برای کاهش نوسانات قیمت طراحی‌ شده‌ است و به عنوان ذخیره کننده ارزش و همچنین به عنوان وسیله‌ای برای مبادله مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. استیبل کوین به یک دارایی ثابت وابسته است. این دارایی ثابت می‌‌تواند هر چیزی باشد؛ از طلا گرفته تا ارز فیزیکی و یا دارایی که بتوان قیمت آن را مشخص کرد و در خصوص آن به توافق کلی رسید.

سازنده ی استیبل

در این مورد نمی توان گفت که مثلا فلان شخص سازنده و ابداع کننده ی فلان ارز دیجیتال است. در مورد استبل کوین نیز نمی توان شخص خاصی را نام برد و معمولا ساخت و پشتیبانی آن را شرکت های بزرگی به عهده می گیرند. صرافی های بزرگ برای آسانتر کردن مبادلات مالی برای کاربران و برای ایجاد شرایط ایده آل برای آن ها از چنین امکاناتی بهره می برند. همچنین بانک های بزرگ و نهادهای مالی وابسته به دولت ها نیز مراجع اصلی ساخت این ارزهای دیجیتال می باشند.

تاریخه استیبل کوین

در مورد تاریخچه ی استیبل کوین ها باید بگویم که به دلیل نوظهور بودن این پدیده کل عمر ارزهای دیجیتال تنها به قرن جدید محدود می شود. به عنوان مثال می توان از تتر که بزرگترین استیبل کوین شناخته شده در جهان است نام برد. این ارز دیجیتال در سال ۲۰۱۴ با نام ریل کوین راه اندازی شده و بعدها با نام تتر تبدیل به یک رمز ارز مشهور شده است که در حال حاضر از نظر ارزش، به عنوان چهارمین رمز ارز با ارزش جهان نیز محسوب می شود. سل های ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸ را نیز می توان به عنوان تتاریخ های  اصلی ایجاد این ارزها دانست. بیشتر ارزهای دیجیتال امروزی در این سال ها پا به عرصه ی مبادلات ارزی گذاشته اند.

 

هدف از طراحی استیبل کوین چیست

همانطور که در ابتدای مقاله نیز به آن اشاره کردیم دلیل اصلی طراحی استیبل کوین ها برای مقابله با نوسانات ذاتی کریپتوکارنسی ها در بازار بود. استیبل کوین ها بر خلاف دیگر ارزهای دیجیتال که قیمت پایداری ندارند و ممکن است در این میان معامله گرانی از این نوسانات قیمت سود ببرند،در برابر نوسان شدید قیمت ارز دیجیتال از سرمایه گذاران محافظت می کنند.

اهمیت استیبل کوین ها

بسیاری از افراد بر این باورند که نوسان، ارز دیجیتال بیت کوین را از پذیرش جهانی و گسترده بازداشته است. در این میان معامله گرانی با نوسانات موجود در ارزهای دیجیتال سودهای کلانی به جیب می زنند، اما اگر بیشتر افراد بخواهند از طریق ارزهای دیجیتال که قیمت بی ثباتی دارند پرداخت های روزمره ی خود را انجام دهند به طور قطع ممکن است در کوتاه مدت دچار ضرر و زیان شده و این مورد نمی تواند برای کاربران خوشایند باشد. افراد تمایل دارند تا با ارزهای با ثبات و ارزش پایدار پرداخت های خود را انجام دهند به همین دلیل برای اینکه ارزی به طور گسترده مورد پذیرش عموم مردم قرار بگیرد نیاز به ثبات قیمت دارد. در واقع می توان گفت این تنها دلیلی است که باعث ایجاد شکاف بین سیستم سنتی ارز فیزیکی و بازار کریپتوکارنسی ها است. بنابراین برای ایجاد سطحی از ثبات در بازار کریپتوکارنسی ها استیبل کوین ها عرضه شدند تا کاربران بتوانند بدون نگرانی پرداخت های روزانه خود را انجام دهند. درواقع استیبل کوین ها پلی بین ارزهای فیزیکی و کریپتوکارنسی ها هستند تا بتوان با استفاده از آن ها ضرر و زیان ها را تا حدودی کاهش داد.

به دلیل رشد چشم گیری که ارزهای دیجیتالی در بازارهای جهانی پیدا کرده اند به طور قطع ممکن است در مدت زمان اندکی جایگزین پول های فیات شوند. بنابراین اطلاع از روند کاری آن ها به شدت برای همه ی مردم جوامع توصیه می شود.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *